24 kwietnia 2013

...role społeczne

Rola społeczna,

1) system oczekiwań dotyczących przewidywanych zachowań człowieka wobec grupy, w której zajmuje on określoną pozycję. Rola społeczna wyznacza wówczas zespół reguł, norm i wzorów postępowania.

2) system stałych zachowań osobnika, zgodnych z systemem oczekiwań i wzorów społecznych. W różnych grupach istnieje wiele rozmaitych ról (np. w rodzinie rola ojca, matki, brata itp.). Pełnienie ich jest ważnym czynnikiem regulującym zachowanie jednostki i kształtującym jej postawy.

Encyklopedia WIEM

Wchodzimy w różne role, bo tego wymaga od nas sytuacja, w której się znajdujemy, środowisko, w którym żyjemy, społeczeństwo, do którego należymy. W jakiejj jesteśmy sobą? Może w każdej? Może w żadnej? Może w kliku po trochu? Czy można żyć będąc całkiem wolnym i nie spełniać ról, których się od nas wymaga? Czy można być zawsze sobą? I co to znaczy "być sobą"? Czyli takim jakim siebie widzimy? Takim jakim chcielibyśmy być? Czy takim jakim widzą nas inni?
W pracy, na uczelni, w szkole, w kolejce w aptece czy na imprezie ze znajomymi? Gdzie jesteśmy sobą? Przecież nie wszędzie zachowujemy się tak samo.
Tak sobie o tym myślałam już dawno i doszłam do wniosku, że w każdej sytuacji jesteśmy sobą. Bo człowiek jest wielowymiarowy i nie można powiedzieć: "On jest spokojny". Owszem w pracy spokojny, w domu również,  a może jest sytuacja, która wywoła u niego skrajne emocje, inne niż dotychczas odczuwał. Co prawda są ludzie zwykle spokojni, są ekstrawertycy i pracoholicy, ale nie zawsze ekstrawertyk będzie ekstrawertykiem, pracoholik pracoholikiem. Toteż morał z tego taki, że różni bywają ludzie nawet w tych samych sytuacjach. Bo przecież człowiek się ciągle rozwija, uczy przez całe życie i przyjmuje wiele ról społecznych na różnych etapach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz